4 Hormon amely a boldogságunkért felelős
2024.02.12.Ha boldog akarsz lenni, hát legyél! Ugye milyen egyszerűen hangzik, és igaz is. De azért nézzük meg egy kicsit, hogy hogyan befolyásolja 4 hormon a boldogság érzésünket, mire figyelj és hogyan tudod támogatni őket természetes módon.
Az emberi boldogság sokféle tényezőtől függ, és az egyik legfontosabb biológiai összetevője az agyunkban termelődő hormonok mennyisége és egyensúlya. A boldogság érzéséért felelős hormonokat gyakran „boldogsághormonoknak” nevezik, és az életminőségünk szempontjából kulcsfontosságúak. Ezek a hormonok a dopamin, endorfin, a szerotonin és az oxitocin.
1. DOPAMIN: Az Eufória
Az amigdalába jutva boldogságot, elégedettséget hoz létre.
Szerepet játszik abban, hogy boldognak érezzük magunkat.
Segít a motivációnk megtartásában is. Ha pedig elvégeztük a munkánkat, akkor a sikert elégedettség érzésével nyugtázza.
Egy eufórikus érzéshez hasonlítható, azonban az öröm sötét oldala, hogy egy adott tevékenység hajszolása függőséghez vezethet.
Annak érdekében, hogy növeljük a dopamin szintjét, érdemes olyan tevékenységeket végezni, amelyek örömet okoznak, vagy céljaink eléréséhez kis lépéseket tenni. Hallgasd a kedvenc zenéidet, és aludj jól éjszakánként.
Milyen illóolajokat ajánlok a dopamin szint növelésére?
- Citrom
- Római Kamilla
- Muskotály zsálya
2. Endorfin: A fájdalomcsillapító
Csökkenti vagy ideiglenes (maximum 12 órára) megszünteti a fájdalomérzetet.
Fokozza az erőnlétet, és a boldogságérzését.
Különféle endorfinok szabadulnak fel. pl szex közben, futás közben, vagy ha tényleg félelemben érezzük magunkat.
A testmozgás különösen hatékony módja annak, hogy növeljük az endorfinok szintjét az agyunkban, és ezáltal javítsuk a hangulatunkat és csökkentsük a stresszt.
Ezenkívül napozz, legyél sokat friss levegőn, egyél jó minőségű és magasa kakaó tartalmú étcsokit. Vagy csak egyszerűen nézd meg a kedvenc horror filmedet.
Milyen illóolajokat ajánlok az endorfin szint növelésére?
- Rozmaring
- Citrusfélék (narancs, grapefruit, bergamot)
- Ylang Ylang
- Tömjén
3. Szerotonin: A büszkeség
Az egész szervezetre kiterjedten hat (testhőmérséklet, hangulat, hányinger, szexuális vágy, alvás, éhségérzet).
Ha alacsony a szerotonin szintünk, akkor alakulhat ki depresszió, migrén, fülzúgás, krónikus fájdalom a testünkben, valamint különböző idegrendszeri zavarok.
Ez nem a boldogságunkat szabályozza, hanem a hangulatunkat.
Szerotonin akkor szabadul fel, ha büszkének érezzük magunkat, vagy azt érezzük, hogy valakinek szüksége van ránk. Ha valaki köszönetet mond nekünk, vagy ha valami olyat érünk el, amiért tényleg meg kellett dolgozni.
Szintén összekapcsolódik a stressz és a szorongás csökkentésével. A szerotonin termelésének növeléséhez fontos a megfelelő alvás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a testmozgás. Emellett a közvetlen napfénynek való kitettség is segíthet a szerotonin termelésében.
Milyen illóolajokat ajánlok az endorfin szint növelésére?
- Levendula
- Cédrusfa
4. Oxitocin: A szerelemhormon
Felszabadulása kapcsolatba hozható az érzelmi kötődéssel és az empátiával. Az oxitocin felszabadulása olyan tevékenységek során történik, mint az ölelés, a simogatás vagy az intenzív kapcsolatok építése. Azok az emberek, akik rendszeresen megtapasztalják az oxitocin felszabadulását, gyakran jobban érzik magukat és boldogabbak.
Felerősíti az érzelmekre való pontosabb emlékezést.
Javítja az alvásminőséget, ugyanakkor hajlamos felerősíteni az ellenszenvet és a haragot is.
Ha túl sok az oxitocin, túlzottan érzékenyek lehetünk.
Oxitocin szabadul fel akkor is, ha hallunk egy jó történetet.
Fokozd a társas kapcsolatokat, legyél nagylelkű magaddal és másokkal is.
Milyen illóolajokat ajánlok az endorfin szint növelésére?
- Jázmin
- Ylang-Ylang
- Pacsuli
- Szantálfa
- Muskotály zsálya
- Rózsa
- Gyömbér
Összefoglalva, a boldogság érzését sok tényező befolyásolja, de a hormonok szerepe kiemelkedő fontosságú ebben a folyamatban. A dopamin, szerotonin, endorfin és oxitocin kulcsfontosságú szereplők ebben az összefüggésben, és mindegyiknek megvan a saját szerepe a boldogság és jól-létünk fenntartásában.
Fontos megérteni, hogy ezeknek a hormonoknak a szintjét befolyásolja az életmódunk, és különböző tevékenységekkel tudjuk növelni termelésüket. A tudatos egészséges életmód kialakítása, amely magában foglalja a megfelelő táplálkozást, a rendszeres testmozgást, az alvásminőség javítását és az érzelmi kapcsolatok ápolását, segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat és boldogabbak legyünk.
A terápiás minőségű illóolajokat pedig nagyszerűen használhatjuk erre a célra is. Mivel a szaglásunk az egyetlen olyan érzékszervünk, ami közvetlen kapcsolatban áll az amigdalával, így egyetlen lélegzetvétellel sokat tudunk tenni a boldogságunkért.
Legyen ez egy emlékeztető arra, hogy az egészséges és boldog élet érdekében érdemes odafigyelni a mindennapi szokásainkra, és életvitelünkre.